زندگی نامه رابرت ونچوری ,

۱۳۹۶/۲/۱۹ سه شنبه
(0)
(0)
زندگی نامه رابرت ونچوری
زندگی نامه رابرت ونچوری
رابرت ونتوری معمارطراح و نظریه پرداز با نفوذ آمریکایی در سال 1925در فیلادلفیا متولد شد.از سال 1950تا1943 در رشته معماری دانشگاه پرینستون تحصیل کرد او در دهه1950 به عنوان یک طراح در شرکت های معمار نو گرایی پیشرو کار کرد او همچنین عضو آکادمی امریکایی در رم شد.

رابرت ونتوری معمار آمریکائی از شاگردان سارنین Saarinen و توئی کان Khan بود ودر دفتر آنها کار می کرد. در سال 1966 کتابی به نام " پیچیدگی و تضاد در معماری "Complexity & Contradiction In Architecture را به رشته تحریر در آورد                                                             . کارهای او شامل ساختمان های عمومی، دانشگاهی، تجاری و مسکونی می باشد. او در خانه هایش از ابزار های فضا سازی دو پهلویی کمک گرفته است که علاقه اش به باروک را نشان می دهد. جدید ترین کارهای ونتوری، نمایانگر نظرات پست مدرنیسم است. اودر طول مدت فعالیتش آثار متعددی نیز تالیف کرده است که « پیچیدگی و تضاد در معماری» از معروفترین آنها است.
در این کتاب رابرت ونتوری اصول اندیشه ها و جهان بینی معماری مدرن را زیر سوال برد. او در این کتاب خواستار توجه به خصوصیات انسانی و توجه به معماری انسانی مدار شد. عمده نقد ونتوری در این کتاب متوجه میس وندروهه بود. در مقابل " Less Is Bore " ،" Less Is More "، به معنی کم خسته کننده است، رامطرح می کند. او عقیده داشت مسائل بسیار پیچیده (C omplex) و تضاد (Contradiction) در ساختمان وجود دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت، یا حذف کرد. ونتوری عقیده داشت که یک ساختمان نمی تواند یک فرم خاص داشته باشد، برای او فرم هایی از قبیل خانه های دامنه کوههای ایتالیا که بر اساس نیازهای مردم و شرایط اقلیمی بنا شده ملاک است                                              .                  
ونتوری هیچ اعتقادی به سبک بین المللی ندارد و به جای آن معتقد به زمینه گرایی " C ntextualism " است، یعنی هر بنایی باید بر اساس زمینه های فرهنگی، اجتماعی،تاریخی و کالبدی و شرایط آن سایت و ساختمان طراحی و اجرا شود.
از هر کودکی بخواهید که عکس یک خانه را بکشد آنچه معمولا بر روی کاغذ می آید شباهت زیادی به خط خطی های رابرت ونتوری دارد که در سال 1964 برای مادر بیوه اش وانا طراحی کرده است.وی حتی دودی را که از دودکش بیرون می آید نیز کشیده است. این مورد در بخش معماری فقط شگفتی نیست،اگر چه وی چنین تاکید می کند که « برای جدی نمودن مسئله از مورد خنده داری استفاده نموده ام.» ونتوری با نگاهی به گذشته خانه مادرش که 25 سال بعد در مورد آن بحث میکند توضیح می دهد:«حالت پناهگاه مانند بودن این خانه با سقف شیروانی که دارای در مرکزی و پنجره های معمولی و دودکش می باشد، شبیه خانه ای ابتدائی است همانند نقاشی کودکی از یک خانه.».     هنگامی که به محل خانه نزدیک میشوید، مشکل است که در یابید خانه ای که آنقدر ساده به نظر می آید،معماران را این چنین عصبانی کند و همسایگان را خشمگین سازد. امروزه معماران همانطور که یکی از همکارانم گفته است ، می دانند که شاید این ساختمان از مهمترین های قرن بیستم باشد؛ نقشه ای انقلاب گونه که دوره معماری را به مخاطره انداخته است و تغییر داده است.».           ونتوری بر روی خانه مادرش 5 سال کار کرد. وی میدانست احتمال دارد به زحمت بیفتد.او بعدها اغتراف کرد که« مقابله کردن با تمایلات دشوار و ناراحت کننده است... هنوز به خاطر دارم که رسدن به این ساختمان چقدر برایم مشکل بود.»اما برای معمار جوان با استعداد و نوشکفته ای که طی اولین سفرش به اروپا در ابرها سیر کرده بود، راه دیگری باقی نمانده بود.او رم باستان و کنونی را بهشت معماری میداند.ونتوری خواست که نه از روی عادت بلکه از طریق حس آکاهانه ای از گذشته توسط سنت که متفکرانه مورد توجه قرار می گیرد ،راهنمایی شود.از نظر او معماران کنونی تنوعی از زشتیها را در کنار هم قرار میدهند.ونتوری میگوید:«Less is bore! »این گفته شاید دومین بیانیه مشهور معماری مـــــــدرن است که میــــــــس وندر روهه (Mis van der Rohe ) اولین بار Less is more!)) را عنوان کرد.       مادر ونتوری دختر و همسر مهاجران ایتالیایی برخی از ممانعت های عملی را تحمیل کرد: او پول زیادی برای خرج کردن نداشت،همچنین چیزی برای تظاهر.آنطور که ونتوری به خاطر می آورد با فرهنگ، اجتماعی و صلح طلب بود . وانا ونتوری عاشق خانه ای است که پسرش برایش ساخته است.        
بعد از اینکه وانا در سال 1975درگذشت خانه جزء اموال توماس هاگز تاریخ شناس و همسرش آگاتا شد.هردو آنها به این خانه علاقه مندند و هنوز پس از گذشت چندین دهه چیزهای تازه ای را کشف می کنند.                 آگاتا هاگز با چشمان دقیق هنر مندانه اش از خانه بعنوان اثری هنری مراقبت میکند.با این وجود او اصرار دارد که این خانه احتیاج به تزئینات دیگری هم دارد!
 طاق میانی سقف اتاق نهار خوری ، دیوارهای خمیده و خطوط مورب درون مستطیل پایه ای خانه ، شگفتیهایی ـ که حالا پله است ـ با راهها و قسمتهایی که دگرگون شده است، راه ورودی ، شومینه اتاق نشیمن و راه پله های منتهی به طبقه بالا تمام دستکاری کردنها را برای مکانها مورد بررسی قرار میدهند. اتاق ورودی بسیار بزرگ است. سنتوری آن عمیق است و دودکش بلند دارد.در داخل به شومینه ای بلند بر میخوریم که سر بخاری بسیار بلند دارد.اما این موارد بیان کننده خانه مجلل گونه هستند که آگاتا چنین شومینه بزرگی را طراحی کرده است با آن جا شمعی های عجیب و غریب.
خانه مادر رابرت ونتوری درپنسیلوانیا 1962 در عین سادگی، پیچیدگی و در عین تقارن، نامتقارن است و در عین وحدت، کثرت دارد. اولین ساختمان به سبک مدرن است. در این طرح نمادهایی چون بام شیب دار، قوس، سردر ورودی، پنجره ها، لوله دودکش وجود دارد. داخل ساختمان دارای فضاهای مختلف و گوناگون است و تضاد پلان را روی نما نشان داده، نمای ساختمان نشان دادن ذهنیت یک کودک از خانه است.     
از نظر ونتوری خانه خانه است و باید دارای نمادهای خانه در هر فرهنگ وجامعه باشد ، این خانه درحین داشتن تقارن ، نامتقارن ، در عین وحدت دارای کثرت و در عین پیچیدگی و تضاد در فرم ، دارای قرائت ساده برای عامه مردم به عنوان یک خانه مسکونی است .
رابرت ونچوری از منتقدان معماری معاصر است که با کتاب پیچیدگی و تضاد در معماری به عنوان منتقد و نظریه پرداز معماری پست مدرن مطرح شد. با ذکر نمونه ای از نقد او به پیچیدگی و تضاد در مقابل ساده سازی یا شگرف نمایی “معماران ارتدوکس مدرن تمایل داشته اند تا پیچیدگی را به گونه ای ناکافی یا نا منسجم به رسمیت بشناسند. این گروه از معماران، در تلاششان برای قطع رابطه با سنت و شروع مجدد همه چیز، عناصر ابتدایی و اولیه را به زیان عناصر متنوع و پیچیده تقدیس کردند. آن ها، به عنوان شرکت کنندگان در یک جنبش انقلابی، تازگی نقش های مدرن را ستایش کردند و پیچیدگی های آن ها را به دست فراموشی سپردند. آنان در نقش اصلاح گر، به گونه ای پیوریتنی از جدایی و طرد عناصر، به جای تضمین الزامات مختلف و سازگار کردن آن ها، دفاع کردند.
از دیگر مسائلی که می توان به آن اشاره کرد، ویژگی شخصیتی رابرت ونچوری است. او همواره به بی نظمی علاقمند بود و سعی می کرد در همه ی احوال، نظم موجود را بشکند و به بی نظمی بپردازد.
” انتقال از دیدگاهی نسبت به زندگی به عنوان چیزی ماهیتاً ساده و منظم به دیدگاهی از زندگی به مثابه چیزی پیچیده و طنز آمیز مسیری است که هر فرد با رسیدن به بلوغ آن را طی می کند.”
پس از مطالعه ی نقد او بر معماری مدرن، متوجه می شویم که او در برابر نظم معماری مدرن، بی نظمی را مطرح می کند که حاصل دیدگاه او نسبت به جهان هستی است. 
رابرت ونتوری در سال 1972 کتاب دیگری به نام " یادگیری ازلاس وگاس " نوشت " Learning from Los Vegas " . در این کتاب ، توجه معماران رابه فرهنگ و خصوصیات روزمره زندگی جلب کرد . وی در این کتاب یادآور شده که ، سمبلها آنهایی نیستند که روشنفکران به مردم دیکته کردند بلکه ، این سمبلها را خود مردم طرح کرده و قابل فهم برای آنهاست . اشکال سردرها ، مغازه ها و احجام عامه پسند چیزی است که در شهر لاس وگاس جذابیت خاصی داده است. 
 آثار ونتوری
خانه وانا ونتوری
 آثار رابرت ونتوری
خانه سالمندان گیلد
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده