زندگی و آثار کنزو تانگه ,

۱۳۹۶/۲/۱۹ سه شنبه
(1)
(0)
زندگی و آثار کنزو تانگه
زندگی و آثار کنزو تانگه
کنزو تانگه متولد 4 سپتامبر 1913و وفات یافته در 22 می 2005 یک معمار برجسته ژاپنی بود که در سال 1987 برنده جایزه معماری پریتزکر شد او یکی از تأثیر گذارترین و مهمترین معماران قرن بیستم میلادی است .عمدتاً او را به لحاظ تلفیق سبک ژاپنی با مدرنیسم میشناسند. آثار بزرگ زیادی از وی در سرتاسر جهان وجود دارد.
تانگه از حامیان جنبش متابولیسم در معماری است .حرکت متابولیسم که به آمیخته گرائی نیز گاه خوانده می‌شود (1960 میلادی- 1975 میلادی) در ژاپن به مثابه نوعی نحوه تفکر و همکاری گروهی بود که همزمان با برگزاری گردهمائی جهانی طراحی در توکیو سال 1960 با تاثیرپذیری شدید از کنزو تانگه و همکار معروفش تاکاشی آسادا شکل گرفت.
معماری متابولیسم برگرفته از اشکال هندسی و فرمول‌های ریاضی است که علاوه بر منعکس کردن زندگی الکترونیکی عصر مدرن، روش‌های زندگی سنتی مردم ژاپن را نیز فراموش نمی‌کند. این سبک در دهه 1960 در معماری ژاپن بسیار تاثیرگذار شد و با برگزاری نمایشگاه جهانی 1970 اوساکا به شهرت جهانی دست یافت. با پایان گرفتن نمایشگاه جهانی اوساکا چشم اندازهای روشن و آینده گرای مردمی متابولیسم کم رنگ تر شد. کارهای اجرائی و نحوه تفکر اعضا گروه جنبه شخصی به خود گرفت و به صورت چند قطبی در آمد.
از فاکتورهای تاثیرگذار در جنبش متابولیسم، پیدایش لوازم الکترونیکی و فرهنگ نوین الکترونیک بود.
تانگه که از بانیان سبک ساختار گرایی است اظهار داشته که در اوایل دهه 60 به آنچه که بعداً به آن ساختارگرایی گفتند فکر میکرده و این ایده را در ذهن خود پرورانده بود.
آثار او از معمار بزرگ مدرنیسم لوکوربوزیه تأثیر گرفته است.
تانگه در سال 1949 موفق به اخذ جایزه بین المللی برای پروژه پارک موزه ی صلح در هیروشیما گردید
ویژگی سبک تانگه :
   این است که بدون آنکه از چی گی ( وسیله تزیینی چوبی ضربدری شکل که در دوسر بام های معابد شینتو (جین جا) از آن استفاده می شود و از ویژگی های مهم معماری جین جا می با شد.) استفاده کرده باشد، بسیاری از موتیف های معابد جین جا را بکاربرده است.
آثار تانگه: 
   * مرکز صلح هیرو شیما (1952)
   * استانداری کاگاوا (1958)                                                  
   * استادیوم مرکزی المپیک توکیو (1964)                                      
   * کلیسای جامع سنت مری (1964)                 
   * ستاد تلویزیون فوجی(1996)       
   * هتل akaska prince
   * موزه هنر مینیاپولیس
او طراح «هتل تهران» است، که قرار بود در تقاطع بلوار کشاورز و خیابان حجاب کنونی (روبروی وزارت کشاورزی و پایین تر از دبیرستان آیت‌الله سعیدی) ساخته گردد، که ساخت آن با انقلاب 1357 نیمه کاره ماند.
   «فضاهای معماری که کاربرد زیستی دارند زیبایی را خلق می کنند و این تنها با نظم است که می توان کارایی فضاهای معماری را به انسان ها منتقل کرد، برای همین است که می توان گفت:

“زیبایی در چیزی است که کاربردی functional است”.»
                                                                                         کنزو تانگه      
 آثار کنزو تانگه
مرکز صلح هیروشیما
 آثار کنزو تانگه
ساختمان شهرداری
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده