زندگی نامه هانس هولاین معمار بزرگ ,

۱۳۹۶/۲/۱۹ سه شنبه
(0)
(0)
زندگی نامه هانس هولاین معمار بزرگ
زندگی نامه هانس هولاین معمار بزرگ
هانس هولین در سال 1934 در وین اتریش به دنیا آمد. از اولین روزهای ابتدایی مدرسه، یک استعداد خوب نقاشی از خود آشکار کرد. اگر چه او به عنوان حرفه ی اصلی خود معماری را انتخاب کرد، اما کارهای او در رابطه با هنر در خیلی از کلکسیون های رسمی و خصوصی دنیا موجود است.

شخصیت او خیلی بیشتر از یک معمارتوصیف می شود. هنرپیشه، نویسنده، معلم، طراح وسایل خانه و ظروف نقره این. او از دانشکده ی هنری فاین مدرسه ی معماری در وین در سال 1956 فارغ التحصیل شد . او موفق به کسب هزینه تحصیلی شد که به او فرصت سفر به آمریکا را می داد. او از موسسه مهارت های فنی در استان شیکاگو فارغ التحصیل شد و مدرک استادی خود را از دانشگاه کالیفرنیا در سال 1960 گرفت. در طول چنین سال هایی او توانست که معمارهای مورد علاقه ی خود را دیدار کند و در کنار آنها درس بخواند از جمله ی آن ها می توان به مارکون در روح، فرانک لیود رایت و ریچارد نئوترا، نام برد.

کنجکاوی از ویژگی های خاص او بود که وقتی شنید در آمریکا هفت دهکده و یا شهر به نام وین است، توانست وقتی پیدا کند تا تمامی آن ها را دیدن نماید. این هنگامی بود که او با شولت دست دوم خود به این مسافرت های می رفت.

بعد از کار در شرکت های معماری در سوئد و آمریکا، او در وین مستقر شد جایی که برای اولین بار کاری در 1965 انجام داد که مجله ی معماری اینگونه آن را توصیف کرده است. «اگرچه کوچکتر از ا ولین دستمزد است. یک مغازه و اتاق نمایش با 12 فوت وسعت برای یک شمع ساز.» آنها آن را اضافه کردند هرچند « این برای مشتری های علاقمند و مکان برجسته را»یکی از خیابان های معروف وین را به ارمغان آورد.»

نام شمع فروشی رتی هنر هولاین و با این دستمزد کم یک توجه بین المللی برای او ساخت.طوری که جایزه رنیلور به مبلغ 25000دلار به او تعلق گرفت. این برای اولین بار بود که در طول یک دهه این جایزه برای کاری تعلق می یافت که خیلی ارزش آن پایین تر از مبلغ جایزه بود.

در سال 1970 او را به خاطر اولین کارش در نیویورک مورد ستایش قرار دادند در گالری ریچارد فین در فبریه 1970 یک مجله ترقی خواه یک مقاله در مورد یک ساختمان منتشر کرد، «معماری فابرگی» و بعد از آن هولاین یک طرح ترکیبی طراحی کرد. «یک حس معمارگونه ی فضاسازی با یک هنر زرگرانه برای ساخت یک محیط عالی برای هنر»

یک مقاله دیگر به نام هولاین چاپ شد در مورد «یکی از معدود معماران معاصر باهنر، لطافت طبع و پشتیبانی مالی برای بازسازی اتاق خواب خصوصی معبد وریسل›› و این برمی گشت به شاهکار اولیه هولاین شمع فروشی. دور از تعجب نیست که دیگر کارهای او در این سطح تخسسی باشد که شامل 2 فروشگاه جواهر فروشی برای شولین در وین است که دوباره مورد تحصین ملی قرار گرفت. اخیراً او به اتمام رسانده است یک مغازه ی جزئی فروشی را برای شرکت بک در برج ترامپ در نیویورک.

به تدریج، بیشمار طرح ها و مطالعاتی در دیگر زمینه های از یک خانواده و محل اقامت تک نفره، به یک خانه ی آپارتمانی و دفتر و موزه کشیده خواهد شد. در سال 1978 یک دفتر توریستی را در وین او به اتمام رساند .

در ابتدای 1982، موزه ی مونی یسپال آبتبگری در مونچن گلاوباخ نزدیک دوسلدوف به اتمام رساند این کار بزرگ برایش بیشتر تشویق و فرصت اصلی فراهم کرد برای پروژه های یکسان طبیعی . در سالی که او برنده ی جایزه ی پریت کر شد، او دو مسابقه ی بین المللی را برنده شد. یکی برای موزه ی هنرمدرن در فرانکفورت ، بعد از به اتمام رسیدن آن دیگری برای میدان فرهنگی در برلین . اگر چه در همان سال طراحی کرد او نمایشگاه فرهنگی در وین را به نام «خواب و واقعیت». که در وین گشوده شد و سپس در چندین کشور دیگر نیز گشوده شد. یکی از بهترین شناخته شده های او برای باز کردن موزه ی کوپر- هویت در نیویورک بود ‌«تغییر شکل انسان» در نمای ظاهر آن بود.
ساختمان هاس
از مهم ترین و معروف ترین کارهای هانس هولاین در وین است. سایت ساختمان درست مقابل کلیسای گوتیک زانکت اشتفان قرار دارد. ساخت این ساختمان 10 طبقه ی اداری – تجاری که با مصالحی چون سنگ و شیشه های گران قیمت طراحی شده است در سال 1990 به اتمام رسید. از نکات بارز و شایان تأمل این بنا استقلال بین پوسته ی بیرونی مجموعه و اسکلت آن است هرچند اجزای به کاررفته در نما با فضاهای داخلی ارتباط منطقی دارند. ضمنا اشاره به این نکته نیز جالب است که بناهای اداری – تجاری در وین تا زمان ساخت این بنا معمولا دارای مرز بندی مشخصی بین قسمت های اداری و تجاری خود بودند. این سنت رایج را هولاین با پنهان کردن کاربری ها شکست. استفاده از شیشه در قسمت هایی از نما به خصوص در برجک مدور ملهم از آثار اتو واگنر باعث منعکس شدن تصویر کلیسای گوتیک در اثری مدرن و ایجاد رابطه با آن می شود. در عین حال این تصویر شیشه ها می شکند و به عمق بنا نفوذ می کند و این برای ناظر اثر تداعی کننده ی بنیادهای پست مدرنیستی است. او با استفاده ی آگاهانه از پتانسیل های نمای ساختمان به خصوص فرم استوانه ای آن سعی نمود تا فضاهای داخلی مجموعه را متناسب با فضاهای پر و خالی نما طراحی نماید. لذا با استقرار عملکردهای مختلف متناسب با نمای ساختمان به طراحی داخلی مجموعه جلوه ای خاص بخشیده است به طوری که از فضای باز طبقه ی فوقانی جهت رستوران و چشم انداری به میدان و از فضای استوانه ای جهت قرارگیری ایوان ها و تلفیق آن با مغازه ها استفاده کرده است.
 او در 24 آوریل 2014 بر اثر بیماری شدید در وین درگذشت. وی طراح ویترین های موزه آبگینه و سفالینه در تهران می باشد. او در سال 1985 جایزه معماری پریتزکر را دریافت کرد.

 
 آثار هولاین ساختمان هاس
ساختمان هاس
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده