بیوگرافی فیلیپ جانسون ,

۱۳۹۶/۲/۱۸ دوشنبه
(1)
(0)
بیوگرافی فیلیپ جانسون
بیوگرافی فیلیپ جانسون
فیلیپ جانسون
فیلیپ جانسون در سال 1906 در کلیولند ایالت اوهایوی آمریکا به دنیا آمد و در طی دوران به یکی از قدرتمندترین معماران عصر بدل گشت. او نه تنها یک معمار بود، بلکه یک مورخ، نویسنده، منتقد، مدیر موزه و... نیز بود. در سال 1949، پس از گذشت سالیانی به عنوان اولین مدیر موزۀ هنرهای مدرن در بخش معماری به کار خود ادامه میداد، 
فیلیپ جانسون، معمار نوآوری که آسمانخراشهای شیشه‌ای را رواج داد و بعدها با طرحهای جسورانه و نوستالژیک پست‌مدرن قالبهای پیشین خویش را در هم شکست، طی 50 سال، یکی از تأثیرگذارترین چهره‌های معماری و طراحی آمریکا بوده است، بطوریکه بسیاری از ساختمانهای آمریکا در نیمه دوم قرن بیستم بر اساس اصول معماری او بنیان نهاده شده توسط او، ساخته شده‌اند.
در سال 1979 اولین جایزۀ پریتزکر به وی اهداء شد، در متن تقدیر از او چنین گفتند : به خاطر توانمندی و استعدادش در کار و نحوۀ نگرش و تعهد وی در ساختههایش، ثابت قدم بودن و کارهای عامالمنفعهای که در راستای اهداف انسانی و محیط زیستی است این جایزه به وی اهداء میگردد، او همچنانکه یک منتقد و مورخ است، مبارزی در صحنۀ معماری مدرن نیز میباشد، که تصمیم بر طراحی بزرگترین بناها گرفته است.
ویژگیهای معماری جانسون:
_از مدرنیسم افراطی در خانه شخصی اش تا پست مدرنیسم در ساختمان
_تحت تاثیر میس وندروهه کارهایی با نمایان شدن سازه (سبک بین الملل)
_اصول معماری اش رااز مدرنیسم به پست مدرنیسم وحتی ضد پست مدرنیسم قرار داد
_تغییر سبک جانسون =استقبال از کارهای او در دنیای تجارت
علاقه جانسون :
حجم های فضایی خلق شده با فرم های تندیس وار
نور چه طبیعی چه مصنوعی
تاثیری که آب و نور میتواند در سایت داشته باشد بهای زیادی می داد
گزارش عملکرد،نظریات ومعرفی معمار(فیلیپ جانسون)
در اوایل کار خود خدمات شا یا نی به معماری  امریکا ارائه داد از جمله
تاسیس (مما) دپارتمان معماری موزه هنر مدرن به منظور مطالعه وکنکاش در معماری به عنوان یک هنر.
با همکاری هنری راسل هیچکاک نمایشگاه برجسته وتاثیر گذاری باعنوان سبک بین الملل در مما ترتیب داد به منظور شناساندن معماری مدرن ومدرنیسم اروپایی نظیر (میس ون دروهه کوربوزیه. گروپیوس) به جامعه امریکا.
تنظیم کتاب معماری بین الملل برای آشنا ساختن معماران امریکایی با یک گرایش وراهکار انقلابی در طراحی وموجب شکل گیری جنبش وسبکی به همین نام در معماری معاصر جهان.
نیمه دوم قرن بیستم بیشتر ساختمان های امریکا بر اساس اصول معماری وی ساخته شده اند. جانسون آسمان خراش های شیشه ای را رواج دادو بعد ها با طرح های جسورانه پست مدرن قالب های پیشین خود را در هم شکست.
 معماری در اصل طراحی فضاهای داخلی است، هنر سازماندهی فضای داخلی.
 مسؤولیت و وظیفه ای که معماری فارغ از عملکرد، ساختار و حتی مصالح دارد، این است که فضا را به سمت هنر سوق دهد.
 چیزی که فکر میکنم همچون یک ریسمان در تمام کارهای من امتداد دارد، علاقه پرشور من به فضای جمعی است، فضایی که با قدم زدن در درون آن درک میشود.
.کیفیت کار تنها به این بستگی دارد که برای تحت تاثیر قرار دادن ودگرکون کردن فرهنگ ریسک کرده باشید که لازمه ریسک:
_دانش کامل از معماری (بازی در ساختمان ها و تجربه فضای انها_تسلط بر مصالح وشکل پرورش یافته_
اطلاع از هنرها و ایده های روز در دهه 70 بود که فیلیپ جانسون گفت فرم عملکرد را می بلعد که جمله معروف پست مدرنیست هاست

    خانه ی شیشه ای فیلیپ جانسون 
ابعاد و اندازه ی عالی و سادگی اش. به عنوان یکی از اولین شاهکارهای معماری مدرن شناخته شده است. جانسون این ملک 47 هکتاری را در نیو کانان، یکی از ایالات آمریکا ساخته است..
   این خانه در 1949کامل شد. سطح این بنای یک طبقه 32 در 56 است که از کف زمین تا پشت بام 18 فوت ارتفاع دارد و از سطح زمین تا سقف با شیشه پوشانده شده است، که این شیشه ها میان استیل محکم قرار گرفته است
زیبایی حاکم بر کمپوزیسیون این بنا و چشم انداز پیرامونش بدلیل صفحه ی شفاف شیشه ای مجموعه ای ازانعکاس های زیبایی را می افریند که شامل بازتاب درخت های اطراف، افرادی که داخل یا خارج خانه راه می روند ، لایه بندی انها بر یکدیگر ، تصاویر دایم التغییری در اطراف می باشند
از ان جایی که خانه شیشه ایی و دیگر الحاقات موجود در سایت به نحوه بی نظیری با منظر اطراف درگیر شده اند بازدید کنندگان می توانند احساس فوق العاده ای از بی انتهایی را تجربه کنندفضای داخلی خانه ی شیشه ای کاملا با بیرون در ارتباط است
تقسیمات داخل خانه  شامل خانه مهمان، یک گالری هنر، و یک نمایشگاه مجسمه سازی می باشند.خانه مهمان که با یک راه سنگی که به چمنزار اطراف میرسد به خانه ی شیشه ای متصل می شود، ساختار آجری سنگینی دارد و نور و درخشش و شفافیت خانه ی شیشه ای را به تصویر می کشد. گالری هنر به منظور اینکه توجه را از خانه شیشه ایی دور نکند در زیر زمین پنهان است و بدون پنجره طراحی شده است، خصیصه ایی که خیلی مناسب گالری نمی باشد. یکی دیگر از تجربیات مشهور مستقر در سایت گالری مجسمه است" یک پوش نامتقارن از اجرهای سفید با سقفی شیشه ایی در قامت مجموعه ای از اتاقهای به هم پیوسته ی پشت به پشت هم تعریف شده که اطراف فضای باز مرکزی را احاطه کرده اند.

فیلیپ جانسون ژانویه، سال 2005 در سن 98 سالگی در خانه معروف شیشه‌ای خویش، درگذشت اخیرا کلنگ آخرین ساختمان طراحی شده توسط فیلیپ جانسون، بعد از مرگش، در منهتن به زمین زده شد؛ این بنای 12 طبقه که بسیار از خلوص طرح مشهور خانه شیشه‌ای جانسون الهام گرفته، بار دیگر تلفیقی خالص از شیشه و فولاد را ارائه می‌دهد. تفاوت عمده ساختاری بین این دو بنا، شهری شدن بنای جدید با قابلیت پاسخگویی به نیازهای مرتبط با قرار گیری در بستری شهری است
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده