سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو ,

۱۳۹۶/۲/۱۳ چهارشنبه
(0)
(0)
سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو
سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو
- سبک دکوراسیون داخلی آرت دکو
 واژه آرت دکو را در نمایشگاه بین‌المللی 1925 ساختند، اما تا سال 1960 از آن خیلی کم استفاده می‌کردند. هنرمندانی که در این سبک کار می‌کردند تا سال 1960 گروهی ناشناخته بودند. در اولین سال‌ها آرت دکو را حرکتی در جنبه نوین‌گرایی (مدرنیسم) می‌شناختند که تحت تأثیر هنرهای سنتی ممالک دیگر مثل کشورهای آفریقایی، مصر یا مکزیک بود. اثر دیگر بسیار مهم روی آرت دکو فناوری‌های آن زمان بود، از قبیل رادیو، ماشین‌های صنعتی و غیره. کل این چیزها را در یک فرم حجمگری (کوبیسم)، آینده‌گری (فوتوریسم) و فوویسم به کار  می‌بردند.
به کارگیری مواد گران قیمت و عجیب از خصوصیات آرت دکو است آن ها از اجناسی مانند آلومینیوم، ورشو، لاکر، چوب‌کاری، پوست کوسه و گورخر عاج، ورقه های طلا، صدف، پوست لاک پشت و مار و چرم استفاده می کردند. در آرت دکو از فرم‌های زیگزاگ، پله‌ای، دایره آفتاب  و قوس‌های بلند هم زیاد استفاده می شد. این سبک خیلی غنی است و در نتیجه عکس‌العمل به کمبودهای بعد از جنگ جهانی اول به وجود آمده‌است. به‌خاطر تجملی بودنش از آن در فضاهای مدرن مثل سینما، برج‌های بلند و کشتی‌های مسافربری استفاده می‌کردند. این سبک به‌طور کلی تا حد زیادی تحت تأثیر شتابان صنعتی شدن در این دوره است، اما نشان‌دهنده تجملات، شکوه، کثرت‌گرایی و قدرت در بستر اجتماعی نیز بوده است . از بارزترین خصوصیات این سبک دکوراسیون داخلی استفاده از فرم های گیاهی در فرفوژه ها ورنگ های روشن و یک دست می باشد.
معماری آرت دکو به دلیل هزینه‌های نسبتاً بالا بعد از جنگ جهانی دوم در غرب به دلیل خسارات و زیان‌های مالی ناشی از جنگ به تدریج کنار گذاشته شد، اما در کشورهای دیگر ادامه داشت؛ از جمله در هنوستان به عنوان یک نشانه مدرن شناخته شد و تا سال 1960 ادامه داشت. در دهه 1980 آرت دکو دوباره مورد توجه قرار گرفت و از آن در تبلیغات جواهر و مد استفاده شد
 آرت دکو
تصویر 1
 آرت نوو
تصویر 2
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده