سبک معماری یونان باستان ,

۱۳۹۶/۲/۱۲ سه شنبه
(0)
(0)
سبک معماری یونان باستان
سبک معماری یونان باستان
سبک معماری یونان باستان 
معماری یونان  پایه های معماری و تمدن غرب را تشکیل می دهد و اثر آن تا به امروز در فرهنگ غرب مشاهده می شود. پیش از اینکه اقوام دوریک که اجداد یونانیان امروزی بودند به آنجا مهاجرت کنند اقوام میسنی و مینوی در آن ساکن بودند. از این دو تمدن کاخ ها، ارگ ها و مقبره هایی بسیار ارزشمند باقی مانده است. یونانی ها بعداً از شیوه های معماری این دو تمدن تاثیر بسیار پذیرفتند.

معابد مهم ترنی ابنیه ای هستند که از تمدن یونان بر جا مانده و نمودار طرز تفکر و شیوه های طراحی معماری این دوره  اند.معبد در معماری یونان حجمی ست منفرد با ساختاری مشخص که به نظر می رسد به طور نامشخص و نامنظم در محوطه استقرار یافته اند. به همین دلیل برخی گفته اند که بناهای یونانی نامعمارانه اند و باید آنها را مجسمه های کلان دانست اما در حقیقت استقرار این بنا ها به هیچ وجه اتفاقی نبوده و ارتباط مستقیم با دریافت محیط طبیعی داشته است.
دوره های مختلف آن عبارتند از: دوره هندسی، کهن یونان، کلاسیک، هلنی
شیوه های معماری یونانی به سه دسته تقسیم می شود:
1- دوریک
2- ایونی
3- کرنتی
قراردادن فرم سنتوری بر بالای ساختمان، استفاده از معماری هندسی بر پایه تناسب از ویژگی های این سبک است. مصالح عمده، آهک، و مرمر سفید. اختراع دولت شهر گام مهمی بود در زندگی شهری. سبک دکوراسیون داخلی رومی و یونانی بر تقارن و تعادل تأکید دارد. معروف ترین نقش در نقوش یونانی، زنجیره یونانی است. رنگ برتر سفید و آبی است. از خصوصیات سبک مدرن یونانی استفاده زیاد از نور طبیعی است
  • شیوه دوریک :این شیوه که به عنوان کم تزئین ترین شیوه شناخته میشود با رسمیت، بی پیرایه و با صلابت است. و هم دردوران باستان وهم پس ازان مناسب ترین شیوه برای معماری نظامی زندان ودیگرساختمانهای خشن وتهاجمی است.

اثارمعماری این شیوه بااستفاده ازقطعات سنگ های تراشیده شده وبدون ملات ،ستون دوریک قاعده دایره شکل آن که از پایین ستون تا بالا از قطر آن کاسته می شود، روی آن با شیار هایی تزئین شده و سرستون از بالشتگ وتاوه ای چهارگوش واقع بر روی آن تشکیل شده است
  • شیوه ایونیک
این شیوه دارای ظرافت بیشتروصلابت واستواری کمتر نسبت به شیوه دوریک است . ازویژگی های آن ستون های باریکتروبلندتر با سرستونی پیچ خورده و حلزونی شکل است.تعدادشیارهای روی بدنه به 24 عدددرهرستون می رسد
  • شیوه ی کرنتی
برای اولین بارازستون کرنتی درداخل معابداستفاده شد ولی اوج گسترش این شیوه حدود300سال به بعد است که درستون های بیرونی ساختمان ها مورداستفاده قرارگرفت.
 ویژگی آن سرستون به  شکل کاسه زنگ رو به بالا با آرایش برگ کنگری به گرد آن است.بدنه ستون آن از شیوه دوریک بلندتروباریک تر است . زیبایی تناسبات ، امکانات مجسمه سازی و افزایش کنده کاری ها موجب عمومیت و محبوبیت آن شده است..

 
 سبک یونانی
تصویر 1
 سبک یونان باستان
تصویر 2
انواع سر ستونها در سبک یونانی
تصویر 3
 انواع سر ستونها در معماری یونان باستان
تصویر 4
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده