نقش آجر در معماری ایرانی ,

۱۳۹۷/۱/۱۰ جمعه
(0)
(0)
نقش آجر در معماری ایرانی
نقش آجر در معماری ایرانی
استفاده ازآجردرایران به عنوان یکی از مهمترین و اصلی ترین مصالح ساختمانی به شمار می آید آجر به عنوان یکی از مصالحی است که به راحتی میتوان تهیه کرد. و دارای قیمت خیلی پایینی نیز می‌باشد.همچنین آجر دارای مقاومت بیشتری در برابر تغییرات جوی از خود نشان می دهد . در ایران بناهای زیادی موجود هست که به صورت شاهکارانه از آجر در ساخت آن استفاده شده است. وجود این آثار خود نشان دهنده دوام ومقاومت آجر می‌باشد.
بیشتر بخوانیم: مهمترین روش های مرمت و بازسازی بناها

تاریخچه آجر در بناهای ایرانی

به وجود امدن آثار آجری در ایران 1250 قبل از میلاد در بنای چغازنبیل میرسد . وهمچنین ساسانیان در سدها و پل‌ها از آجر بسیار زیاد مورد استفاده قرار داده‌اند.از بناهای موجود در دوره ساسانی میتوان به مقبره سلطان محمد خدا بنده در سلطانیه و مقبره امیر منصور سامانی در بخارا اشاره کرد که اهمیت استفاده اجر در این اثار را نشان می دهد . سلجوقیان نیز به شکل های مختلف از پوشش اجری در اثار خود مورد استفاده قرار می دادند. در دیگر دوره ها ساختمان های اجری به طاق پوش رفیع پوشش شده و در دوره صفوی تحولی بزرگی در این پوشش صورت گرفت که به صورت ایوان سازی و پوشش های تیز در این دوره قابل مشاهده بود. وجود این آثار در دوره های بعدی تاثیر زیادی داشته است.
 

کاربرد آجر در معماری و دکوراسیون داخلی

از آجر در ساخت نمای ساختمان و محیط داخل منزل به صورت د کور گونه استفاده فراوانی میشود امکان رنگ آمیزی با انواع رنگ های ساختمانی را دارا است، احتمالا با رنگ کردن اجر بافتی بر روی آن باقی بماند اما باز هم اجر زیبایی خود را حفظ میکند. استفاد از اجر در طراحی داخلی منازل حس آرام بخشی را در فضای داخل منازل به وجود می آورد و همینطور در فضای تجاری باعث جذب مشتری میشود. 
بیشتر بخوانیم: موثرترین راهکارها در دکوراسیون داخلی(قسمت اول)

ویژگی های فنی آجر

نمای ساختمان را میتوان به عنوان یکی از مهمترین عناصر بیرونی در ظاهر ساختمان نام برد. نمای ساختمان در زیباسازی شهرها دارای اهمیت زیادی است
1- ایستادگی در برابر زلزله
2- ایستادگی در برابر ضربه
3- مقاوم در برابر تغیزات جوی همچون یخ زدن واتش سوزی
4- قابل استفاده در ساختمان های بلند
 
 
 
 
 
 
نقش آجر در معماری
نقش آجر در معماری
 نقش آجر در معماری
نقش آجر در معماری
 نقش آجر در معماری
نقش آجر در معماری
 نقش آجر در معماری
نقش آجر در معماری
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده