مهمترین روش های مرمت و بازسازی بناها ,

۱۳۹۷/۱/۸ چهارشنبه
(0)
(0)
مهمترین روش های مرمت و بازسازی بناها
مهمترین روش های مرمت و بازسازی بناها
همان طور که می دانیم بناها و ساختار ساختمان‌ها در هر شهر یا کشور نشانگر فرهنگ و تمدن آن کشور است به طوری که ما با دیدن برخی از بناها متوجه می‌شویم که این کشور چقدر قدمت دارد یا نوع سبک در دوره های خاص به چه صورت بوده مانند سبک معماری در یونان باستان یا تخت جمشید و دیگر بناها که بسیار ارزش مند هستند و میتوان تاریخ یک کشوربر حسب ان ها به دست می اید  پس باید در حفاظت این بناها کوشش کنیم .
علاوه بر جنبه ی تاریخی بودن میتوانیم از این بنا ها برای درامد زایی یک کشور نیز استفاده کرد و این کار با جذب توریست انجام میگیرد وهمچنین با بازدید خود افراد جامعه از این امکن  باعث چرخش پول در کشور خودمان میشود .
اگربتوان هر یک از این اماکن را به ثبت جهانی رساند حتی بوجه ی خاصی نیز برای حفاظت از این اماکن تعلق میگرد.
بیشتر بخوانیم: سبک معماری و دکوراسیون داخلی ایرانی

 این مرمت ها به چند روش انجام میگیرد:

  1 - مرمت حفاظتی
  2 - پاکسازی سبکی
  3 - بازسازی سبکی یا آناستیلوز
  4 - باززنده سازی تاریخی
  5 - مرمت تکمیلی
  6 - مرمت استحکامی
  7 - مرمت جامع و اساسی

مرمت حفاظتی:

مهم ترین روش مرمت مرمت حفاظتی است، چرا که در این روش معمار سعی میکند بنا را تا جایی که امکان دارد به حالت اولیه خود نزدیک کند

پاک سازی سبکی:

در روش پاکسازی سبکی در اصل درباره بناهایی مطرح است که معمولا چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته اند. در این روش مرمت گر جاهایی که به نظرش اضافه است یا کاستی دارد ترمیم میکند و این کار بیشتر برای جلب رضایت افراد بازدید کننده است.

بازسازی سبکی یا آناستیلوز:

در این روش مرمتگر باید درباره ی این بنا اطلاعاتی داشته باشد تا بتواند ان را شبیه به قبل بازسازی کند به همین دلیل در این روش باید مطالعات گسترده ای داشت.

احیا سازی تاریخی:

این شیوه بیشتر مورد توجه مرمت گرانی است که کمتر به مسائل روز و پویایی ساختمان توجه دارند و بیشتر تمایل به حفظ موجودیت و تاریخ بنا دارند.در روش تاریخ نگاری، بررسی نقش تاریخی و زمینه های سیاسی و ملی و فرهنگی بسیار حایزاهمیت است .و به رابطه ی بنا با محیط اجتماعی اهمیتی ندارد.

مرمت تکمیلی:

در این روش مرمت گر تصمیم می گیرد که قسمت های از دست رفته بنای تاریخی را بازسازی کند که این امر یکی از مشکل ترین امور مرمتی است و در صورت بی دقتی هویت و اصالت بنا خدشه دار می شود. به این دلیل باید بسیار دقت شود .
بیشتر بخوانیم: سبک معماری و دکوراسیون داخلی کاتج

مرمت استحکامی:

همان طور که از اسم این روش پیداست کار اصلی ان استحکام بخشیدن به بناست تا پایداری بیشتری داشته باشد . کار هایی که باعث شود تا یک بنا در برابر باد و باران و دیگر عوامل طبیعی پایداری واستحکام خود را حفظ کند .
 

مرمت جامع یا اساسی :

در این روش مجموع مرمت های ها و روش های ذکر شده برای بنای مورد نظر انجام می شود
اگر بنای مد نظر از لحاظ ایستایی و استحکام وضعیت بسیار نامناسبی داشت(مثل نشست پی و دیوار و...) لازم است با اقدامات مناسبی ایستایی از دست رفته دوباره به بنا بازگردانده شود تا مطالعه و بررسی ها تمام شود.
 
 مرمت
مرمت
 مرمت
مرمت
 مرمت
مرمت
 مرمت
مرمت
telegram
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
شرکت سازنده